İncir Ağacı Hangi Çeşit topraklarda Yetişir :

Yeni bahçe tesisi yapılacak yerlerde su ve toprak koruma önlemleri mutlaka alınmalıdır Yağışların yetersiz olduğu sezonlarda bu önlemlerin alınmadığı bahçelerde kuraklık zararı nedeniyle hem verim hem de kalitede ciddi kayıplar yaşanmıştır. Aflatoksin riski de yaşanan bu su stresi ile artış göstermiştir. Rekor Gelişim kullanılan topraklarda bu zararları en aza indirebilirsiniz. Hatta   çoğu zaman  yaşamazsınız.

İncir Ağacı  yıllık ortalama sıcaklığın 18-20 ºC olduğu yerlerde yetişir. Kurutma döneminde (Ağustos-Eylül ayları) 30 ºC’ye kadar çıkan ortalama sıcaklık ister. Yüksek sıcaklıklar kadar düşük sıcaklıklar da önemlidir. En düşük sıcaklığın –9 ºC den daha aşağı düştüğü yerlerde incir tarımı başarılı bir şekilde yapılamaz.Yıllık yağış isteği 625 mm’dir. Kuru incir yetiştiriciliğinde hasat ve kurutma döneminde görülen yağışlar kaliteyi olumsuz yönde etkileyerek,aflatoksin riskini arttırır. İncir ağacı toprak istekleri yönünden fazla seçici değildir. Ancak kuru incir kalitesi söz konusu olduğunda iklim istekleri gibi, toprak istekleri yönünden de seçici olur. Taban suyu yüksek olmayan, derin (1- 1,5 m), alüvyal, kumlu-killi, yeterli organik materyal, potasyum ve kirece sahip topraklar ister. Toprak reaksiyonu yönünden pH 6-7.8 olan nötr ve nötre yakın topraklar uygundur. Toprağınız bu  ph  değerine sahip  değilse Rekor Gelişim ile  çok hızlı bir şekilde bunu  ayarlayabilirsiniz.  Toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir. Bu  yüzden  Rekor Gelişim ile her daim  toprak tuzunu  sıfıra çekebilirsiniz. Kuru incir üretimi yapılması düşünülen bir bölgede karar vermeden önce bu bölgede önemli bazı özel iklim isteklerinin karşılanması gerektiği unutulmamalıdır. Rekor Gelişim ile  iklim dalgalanmalarından kaynaklı zararları ciddi oranda engelleyebilirsiniz.Mevcut toprağın özelliklerinin bilinmesi önemli fakat tek başına yeterli değildir. İncir yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktör oradaki hâkim rüzgarlar ve bunların taşıdığı nem ve sıcaklık özellikleridir. Kuzeyden esen ve “gümüşkanat” adı verilen poyraz, incirlerin olgunlaşması ve kuruması için çok önemlidir ve öğleden önce eser. Meyvenin irileşmesi ve ince kabuklu olmasında rol oynayan öğleden sonra batıdan esen nemli deniz rüzgârına “İmbat” ismi verilir. Bu iki rüzgârın nöbetleşe esmesi arzu edilir ve böyle bölgeler tercih edilir.  Sıcaklık, yağış ve toprak istekleri karşılanmış olsa bile yetiştirme sezonundaki yüksek nem incirin kurumasını geciktirerek ciddi kalite kayıplarının yaşanmasına aflatoksin riskinin artmasına sebep olur. Bölgede çok kuru bir havanın hâkim olması kuru meyvenin çok kalın kabuklu olmasına neden olur. Sofralık taze incir yetiştiriciliğinde ise karşılanması gereken iklim istekleri kurutmalıkta olduğu kadar sınırlayıcı değildir. Sıcaklık ve yağış isteğinin karşılandığı her yerde yetiştiriciliği yapılabilir.

 

İncir Ağacı Bakım en İyi Nasıl Yapılır Videoları

İncir Ağaçlarını Sararmaktan, Kurumaktan, Dal Kanserinden Kurtaranların Tavsiye Videoları

Diğer Meyveler  En iyi Nasıl Yetiştirilir Videoları

Diğer Meyve Ağaçlarını Kurumaktan, Yaprak Sararmasından, Hastalıklardan Kurtaranların Önemli Tavsiyeleri

İncir Ağacı ile  ilgili her  konuda sizlere  yardıma  hazırız. Aşağıdaki iletişim formundan  yada telefonlardan bizlere istediğiniz zaman  ulaşabilirsiniz. İncir Yetiştiriciliğinin olmazsa  olmazlarından olan Rekor Gelişim’den  1 adet  dahi siparişinizin olması halinde, gerek bayilerimiz tarafından gerekse fabrikadan en kısa süre içerisinde siparişiniz teslim edilir. Kargo ile gönderilecek siparişlerde ise Yurtiçi kargonun gittiği her  yere sipariş alıyoruz. 

REKOR GELİŞİM  İLETİŞİM VE SİPARİŞ FORMU

Telefon Numaranız Ve Adınız (Gerekli)

Epostanız (Gerekli)

Mesajınız

Rekor Gelişim : Tel & Fax +90 232 368 78 22   +90 555 978 42 07  Adres : 1879 sok. No:12 K:5  D:19 Karşıyaka- İzmir  E-mail : rekorgelisim@gmail.com    Web: www.rekorgelisim.com

/ / / / / / /

Comments are closed.